Vyrazte na výlet. Turistika je in!

Publikováno: 13.6.2012Kategorie: Sportovní aktivity, Fitness aktivity

Léto je za dveřmi a spolu s ním také nejlepší čas pro dlouhé výlety do přírody nebo za zajímavými cíli. Že vás turistika neláká a rádi ji přenecháte starším ročníkům? Ještě než na ni úplně zanevřete, přečtěte si náš článek. Chůze obecně a z ní vycházející turistika je totiž jeden z nejvhodnějších sportů pro spalování tuků.

Vyrazte na výlet. Turistika je in!Spolu s během zažívá i obyčejná chůze v posledních letech velký boom. Z hlediska organismu jde totiž o dva pro člověka nejpřirozenější pohyby, které mu jsou od pradávna vlastní. V případě turistiky nejde vlastně o nic jiného než spojení chůze v přírodě, kde se nachází turistické cíle, nebo v případě vysokohorské turistiky o výlety do hor. Přestože patří chůze, a tím pádem i turistika k nejbezpečnějším sportovním aktivitám, i zde je nutné předvídat nepříznivé okolnosti, a zvlášť pokud se vydáváte na delší trasy, nezapomenout na kvalitní vybavení. V zásadě toho ale moc potřebovat (turistika je levný sport) nebudete - stačí mobilní telefon, mapa, dostatek tekutin a potravin a také kvalitní obuv. Pokud se vydáváte na delší vzdálenosti, nezapomeňte ani na baterku. Může se vám hodit.

Spalujte tuky i na výletě

Chcete při turistice spalovat tuky? Mnohem důležitější než počet ujitých kilometrů je vaše tepová frekvence, při které se budete pohybovat během své cesty. Pokud vám jde skutečně především o hubnutí, zaměřte se na 60-70 % svého tepového maxima. Jak toto pásmo spočítáte?

Vypočítejte si ideální tepovou frekvenci

220 - váš věk = vaše maximální tepová frekvence (MTF)
MTF / 100 × 60 (popř. 70) = tepová frekvence ideální pro spalování tuků

Dobrým vodítkem je jít takovou rychlostí, při které si stihnete souvisle povídat s ostatními. Nebo si pořiďte sporttester, a tím můžete svoji tepovku sledovat nepřetržitě a přesně. "Podstatný je také čas strávený chůzí v tomto tempu. Energie z tuků se začíná spalovat až cca po třiceti minutách pohybu v aerobním pásmu. Delší turistické výlety, při kterých půjdete svižnějším tempem, jsou tedy z hlediska hubnutí skutečně ideální," dodává sportovní instruktorka Lucie Stavárková.

Na cesty s holemi

Nordic walkingNebaví vás chodit "jen tak"? Zkuste nordic walking neboli chůzi s hůlkami. V současné době velmi atraktivní forma pohybu se k nám dostala ze severských zemí, kde má již řadu let velké množství aktivních fanoušků. Velmi zjednodušeně jde o chůzi s hůlkami. Díky hůlkám a při správné technice tak zapojíte až 90 % svalstva těla a také spálíte relativně velké množství energie ve srovnání s obyčejnou chůzí. Je spočítáno, že průměrný člověk spálí za hodinu nordic walking až 600 kcal.

V porovnání např. s joggingem si výrazně šetříte klouby i páteř. I proto se chůze s hůlkami používá i k rehabilitaci a po operaci nohou. Díky hůlkám si odlehčíte kolena a naopak více zapojíte paže a vůbec celou horní polovinu těla. Nordic walking je navíc relativně levný sport, který můžete provozovat prakticky kdekoliv. Hole stojí od 300 do 3 000 Kč, ale pokud s tímto sportem teprve začínáte, budou vám stačit ty v polovině cenového rozpětí.

Nordic walking pro těhulky

"Vzhledem k odlehčení kloubů a zvýšení stability je chůze s holemi vhodnou pohybovou aktivitou také pro těhotné ženy, a to až do pokročilého stadia těhotenství. Nordic walking lze provádět také s dítětem v šátku nebo se zapřaženým vozíkem, vlastníte-li turistický set," říká Lucie Stavárková, která se věnuje i vedení lekcí nordic walking.

Dog trekking, aneb vyvenčete pejska

Nepříliš známou novinkou je tzv. dog trekking. Jde o kynologický outdoorový sport - velmi zjednodušeně řečeno - orientační chůzi společně se svým pejskem. Spojuje hned několik výhod v jednom - zlepšíte si fyzičku, pobavíte se a ještě vyvenčíte pejska. Základním pravidlem je překonávání dlouhých vzdáleností v určitém časovém limitu. A jde skutečně o dlouhé trasy v délce okolo 100 a více km, takže žádná procházka. Další podmínkou je mít psa uvázaného na vodítku, popř. k bedernímu pásu. Láká vás to? Tak neváhejte a dog trekking vyzkoušejte!

Autor: Pavla Maříková, Zdroje: LehkaVaha.cz